Bilgiler
Okul Sırası

Okul Sırası (Schol Desk)

Okul sırası eğitim verilen tüm ortamlarda bulunması gerekli olan eğitim mobilyalarından biridir.

Tek kişilik ve çift kişilik okul sırası modellerimizi incelemek için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz. 

 
     
Öğrenci sırası önemi oldukça büyüktür. Öğrencilerin üzerinde en çok zaman geçirdikleri sınıf gereçlerindenbiri olduğundan dolayı okul sırasının seçiminin çok dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde öğrenci yaş guruplarına uygun olmayan okul sıraları zamanla öğrencilerde bel ve boyun ağrılarına sebep olduğu ortaya çıkmıştır.

Okul sıralarındaki diğer önemli bir unsur ise öğrencilerde yapabileceği düşünülen alerjik reaksiyondur. Bu alerjik durum okul sıralarının boyasından kaynaklı olabileceği düşünülmektedir. Okul sıralarındaki boya ve boyama tekniği çok önemlidir. Bu durum sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Birçok firma kalitesiz boya ve boyama tekniği kullanmaktadır.

Okul sıraları elektrostatik toz boya ile boyandıktan sonra 200 derecelik ısıda fırınlanarak kurutulmalıdır. Bu sayede okul sırası boyası çok canlı görünür ve uzun yıllar yıpranmadan ilk gün ki gibi görünür. Elektrostatik toz boyalar çevrede dostu ve ekonomik açıdan oldukça verimli bir boyama tekniğidir. Öğrencilerin sağlığı için son derece önemli bir boyama tekniğidir. Okul sırası alırken üreticisine sormanız gereken ilk soru boyası ve boyama tekniği olmalıdır.

Okul sıraları iki ayrı tipte alıcının isteğine bağlı bir şekilde üretilmektedir. Bunlar Tek kişilik okul sıraları ve Çift kişilik okul sıraları olarak iki tiptir. Bu şekilde üretilen okul sıraları sınıf düzenini sağlar ve aynı zamanda görsel şıklık sağlar.

Tek ve çift kişilik olarak üretilen okul sıraları kendi içinde ise öğrencilerin yaş gruplarına göre (MEB) nın belirlemiş olduğu standartlarda ve ölçülerde üretilmesi gerekmektedir. Bu ölçüler standart olarak her üreticinin ürettiği ölçülerdir. Bunlar anaokulu sırası, ilköğretim okul sırası, lise okul sırası ve üniversite amfi sıraları gibi yaş guruplarına uygun ölçülerde üretilir. Yazının başında da belirttiğim gibi öğrencilerin bel ve boyun sağlıkları açısında bu ölçülerde okul sırası satın almanız tavsiye edilmektedir.

 

Okul Sırası Ölçüleri

Tek Kişilik Okul Sırası Ölçüleri
Açıklama İlköğretim Ölçüsü Ortaokul Ölçüsü Lise Ölçüsü
Tabla Ebadı 45x63 cm 45x63 cm 45x63 cm
Masa Yüksekliği 65 cm 70 cm 75 cm
Oturak Yüksekliği 35 cm 40 cm 45 cm
 
Çift Kişilik Okul Sırası Ölçüleri
Açıklama İlköğretim Ölçüsü Ortaokul Ölçüsü Lise Ölçüsü
Tabla Ebadı 45x110 cm 45x110 cm 45x110 cm
Masa Yüksekliği 65 cm 70 cm 75 cm
Oturak Yüksekliği 35 cm 40 cm 45 cm

Okul Sırası Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Okul sıraları üretiminde kullanılan malzemeler sıklıkla ahşap, werzalit, PPS ( polifenilen sulfid ) yarı kristal plastik malzeme, metal (oval ve u borular) kullanılmaktadır.

Werzalit; Odun parçalarının inceltilerek talaş haline getirilip kimyasal maddeler ve tutkal ile karıştırıp yüksek sıcaklık ve basınç altında şekillendirilerek daha sonra dekoratif kâğıt malzemeler ile kaplanması sonucu üretilen üründür. Werzalit darbelere, çizilmelere karşı son derece dayanıklı bir malzemedir. Dekor amaçlı üretilen ürün olduğundan dolayı iç ve dış mekânlarda, otellerde, mekan tavanlarında ve okul sırası üretimi gibi yerlerde kullanılmaktadır.

PPS ( polifenilen sulfid ); Kimyasal bileşenlere ve yüksek sıcaklığa karşı göstermiş olduğu direnç bakımında oldukça fazla tercih edilen plastik malzemedir. Bu plastik malzeme genellikle mikrodalga fırınların üretiminde, laboratuvar da proses cihazları için vana, pompa gibi parçaların yapımında ve bunun yanı sıra kişisel eşyaların imalatında kullanılmaktadır.

Ahşap malzeme genel olarak kayın kereste kullanılır okul sırası üretiminde eskiden beri klasik okul sırası olarak adlandırdığımız okul sıralarının üst tablasında, çantalık ve sırtlık bölmelerinde kullanılır.

Metal (u ve oval borular) ise okul sırasının taşıyıcı ana iskeletini oluşturmaktadır. Ana iskeletin birleştirilmesinde ki en önemli unsur ise kaynak tekniğinin doğru yapılmasıdır. Karinca Eğitim olarak Okul sırası üretiminde kullandığımız tek kaynak tekniği argon kaynak tekniğidir. Argon kaynağı (tungsten inert gas)  helyum gazından elde edilen yüksek sıcakta yapılan kaynaklama işidir.
 
Okul sırası üretiminde kullanılan bu malzemeler günümüz teknolojisiyle çok şık ve dekoratif okul sırası modelleri üretiminde kullanılmaktadır.

Okul Sırası Üretiminde Kullanılan Renk Seçenekleri

Okul sırası üretiminde kullanılan renkler geniş bir yelpazeye sahiptir. Alıcının seçtiği okul sırası modeli üzerinde isteğine bağlı olarak uygulanabilen renkler metal iskelete, werzalit tablalara ve PPS oturak kısımlarına uygulanmaktadır. Okul Sırası üreten her firmanın müşterilerine sunduğu renklerden bazıları aşağıda belirtilmiştir. Satıcı okul sırasına ait görseli sunduğu zaman örnek olarak teşhir etmektedir. 
 

Okul Sırası Metal İskelet Renk Seçenekleri

Okul Sırası Werzalit Renk Seçenekleri

Okul Sırası PPS Oturak Renk Seçenekleri

Okul Sırası Modelleri

Okul sırası modelleri günümüz teknolojisinde eskiye göre daha şık ve gösterişlidir. Klasik okul sırası modeli şimdi yerini daha şık okul sırası modellerine bıraktı. Tahminlerime göre piyasada 100 civarında okul sırası modeli bulunmaktadır. Bu modellerden birçoğu üreticiler arasında ortak model üretimidir. Yani müşterilerin en çok tercih ettiği okul sırası modelidir. Geri kalan modeller üreticinin kendi üretimidir.

Okul sırası modellerinin birçoğu alıcılarını aldatabilmektedir. Müşteriler gelenlikle ön planda gördükleri resimlere aldanarak tercihlerde bulunur. Bu tercihleri çoğu zaman onların yanılmalarına neden olabilir. Alıcılar okul sırası modeline karar verdikten sonra mutlaka satan kişilerden teknik bilgi almalıdır.

Okul Sırası Modelleri Örnek Resimler:

Okul Sırası Sevkiyatı

Okul Sırası sevkiyatı üretim yerlerinden doğrudan alıcının siparişi sırasında belirtmiş olduğu sevkiyat adresine nakliye kamyonları ile gönderilerek gerçekleşmektedir. Her firmanın okul sırası ürün açıklamalarında belirtmiş olduğu üzere nakliye bedeli her zaman alıcı kişi ya da kuruma aittir. "Nakliye dahil fiyat teklifi istemeyi unutmayın." Okul sıraları eğitim araç ve gereçleri satan firmalar için çok fazla kar amaçlı satılan ürünü değildir. Hacim olarak yer kapladığından dolayı kargo firmaları ile gönderilmemektedir. Zaten satan firmada bir veya iki adet sipariş almamaktadır. Okul sırası nakliye maliyeti sipariş miktarı azaldıkça artmaktadır.

Okul sıraları nakliye kamyonlarına yüklenmeden önce hava kabarcıklı ambalaj malzemelerine sarılarak dikkatli bir şekilde yüklemesi yapılmaktadır.

Okul Sırası İhracatı, İşlemleri ve Modelleri - Okul Sırası İhracat Fiyatları

    
Karınca Eğitim Gereçleri Okul ve Ofis Mobilyaları Ticareti © 2024
Göster Mobil Sürüm / Masaüstü